Lenovo LOQ 15IRX9 83DV0144IN
0.00
  • Intel Core i5-13450HX Processor (2.4 GHz up to 4.6 GHz, 10C/16T)
  • NVIDIA GeForce RTX 3050A 4GB GDDR6
  • 24GB DDR5 4800MHz (12GB x 2 SODIMM)
  • 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe
  • 15.6″ FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz, G-SYNC
  • Luna Grey
  • Windows 11 Home Single Language, English
  • Office Home 2024
  • 1-year, Courier or Carry-in
    💠Why Buy From Us?
    💰 Price Found it cheaper?: We’ll match the prices of Amazon,Flipkart and Local Store.
    ⚡ Bangalore Express: Free same-day delivery in Bangalore—faster than any "Prime" service.
    🎯Brand-Specific Offers:Cashback,No Cost EMI ,Warranty Extensions Call us at 9739221133
    💵Exclusive Offers & Savings
    💳 No-Cost EMI: Buy now with Bajaj Finserv or Credit Cards.
    🎁Free Gift
Out of stock
Email when stock available
UPI VISA Mastercard RuPay Bajaj Finserv Razorpay Secure Payment
17 People watching this product now!
Additional information
Laptop SeriesLOQ 15IRX9
Processor BrandIntel®
Laptop ProcessorIntel® Core™ i5-13450HX
Laptop Storage512GB SSD
Laptop RAM24GB DDR5
Laptop GraphicsRTX 3050A-4GB
Laptop Screen Sizes15.6″ FHD-144Hz
SoftwareWindows 11 Home + Office H&S
Laptop Touch ScreenNO
About brand
Lenovo Laptops & ThinkPad - Authorized Dealer Bangalore
Why Choose Us for Lenovo Products?
Lenovo Business Laptops
ThinkPad Professional Series
ThinkBook Modern Business
Lenovo Consumer Laptops
IdeaPad Versatile Series
Yoga Convertible Laptops
Lenovo Gaming Laptops
Legion Gaming Series
Lenovo Desktop Computers
ThinkCentre Business Desktops
IdeaCentre Home Desktops
ThinkStation Workstations
Lenovo Chromebook Options
Comprehensive Lenovo Repairs
Lenovo Repair Services:
Original Lenovo Parts & Accessories
Why Our Lenovo Prices Win
Your Price Advantages:
Visit Our Koramangala Location
Get Your Best Quote Today
Bangalore-Wide Delivery Network
Don't Overpay - Call Today!
Frequently Asked Questions
Is the Lenovo LOQ 15IRX9 83DV0144IN good for gaming?
This Lenovo laptop features an Intel Core i5-13450HX processor and an NVIDIA GeForce RTX 3050A 4GB graphics card, making it well-suited for playing many modern games at its 144Hz display. The 24GB DDR5 RAM also ensures smooth multitasking during gameplay.
What is the price of the Lenovo LOQ 15IRX9 83DV0144IN at YourShoppy?
Does the Lenovo LOQ 15IRX9 83DV0144IN come with a touchscreen?
No, the Lenovo LOQ 15IRX9 83DV0144IN does not feature a touchscreen. It has a 15.6-inch FHD anti-glare display with a 144Hz refresh rate, optimized for visual performance rather than touch interaction.